Intex 58 Inch LED Full HD TV (LED 5800) vs Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL 43W800C)
Intex 58 Inch LED Full HD TV (LED-5800)
vs
Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
58.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
962 mm x 565 mm x 59 mm
general
Brand
Intex
Sony
Model
58 Inch LED Full HD TV (LED-5800)
43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
Model Name
LED-5800
KDL-43W800C
Display Size
58 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Series
Bravia
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 (Side / Hybrid with Audio Output and Subwoofer Output)
Digital Audio Output
1 (Rear)
Analog Audio Input
Audio Out
1 (Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output)
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
Component Video Inputs (Y / Pb / Pr): 1 (Bottom / Hybrid)
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
962 mm x 565 mm x 59 mm
Weight (without stand)
10.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
962 mm x 602 mm x 179 mm
Weight (with stand)
11.8 kg
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex, Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
S - Force Front Surround
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
82 W, 0.5 W (Standby)