Kodak 55 inch 4K LED Smart TV (55CA0909) vs Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X)
Kodak 55-inch 4K LED Smart TV (55CA0909)
vs
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Kodak
Sansui
Model
55-inch 4K LED Smart TV (55CA0909)
40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X)
Release date
March 1, 2020
Model Name
55CA0909
SKW40FH11X
Display Size
55 inch
40 inch
Screen Type
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
CA series
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Color
Black
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
Operating System
Android
RAM
1.75GB
Storage Capacity
8GB
Processor
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Speaker Output RMS
30W