Sony 32 Inch LED Full HD TV (KLV 32W672E) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Sony 32 Inch LED Full HD TV (KLV-32W672E)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
731 mm x 442 mm x 70 mm
OS
Linux
Android
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
general
Brand
Sony
Kodak
Model
32 Inch LED Full HD TV (KLV-32W672E)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Model Name
KLV-32W672E
55UHDXSMART
Display Size
32 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
No
No
Launch Year
2017
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
3D
Series
XSMART
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
731 mm x 442 mm x 70 mm
Weight (without stand)
6.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
731 mm x 490 mm x 187 mm
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Audio Out
1 Side Hybrid with Headphone Out, Audio Out and Subwoofer Out
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
1
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
Headphone Jack
audio features
Number of Speakers
3
Speaker Type
Front: Open Baffle Speaker, Sub Woofer: Bass Reflex Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Speaker Output RMS
30 W
20 W
power features
Power Consumption
78 W, 0.5 W (Standby)
155 W, 0.5 W (Standby)