TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
OS
Android
general
Brand
TCL
Kodak
Model
43 Inch LED Full HD TV (L43D2900)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Model Name
L43D2900
55UHDXSMART
Display Size
43 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Series
XSMART
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
audio features
Number of Speakers
Speaker Output RMS
16 W
20 W
power features
Power Consumption
95 W, 0.3 W (Standby)
155 W, 0.5 W (Standby)