Kodak 55UHDX7XPRO Android TV vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Kodak 55UHDX7XPRO Android TV
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Kodak 55UHDX7XPRO Android TV
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED-IPS
LED
Dimensions
725mm x 120mm
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
general
Brand
Kodak
Samsung
Model
55UHDX7XPRO Android TV
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Release date
August 5, 2020
Model Name
55UHDX7XPRO
UA32H4100
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
LED-IPS
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
7XPRO
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
725mm x 120mm
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
ARM Cortex-A53
Graphic Processor
Mali-450MP3
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
App Store Type
Google Play store
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
RF Connectivity Input
Analog Audio Input
video features
Brightness
500
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
View Angle
178
Refresh Rate (Hz)
60
remote control features
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
24
10 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)