LG 343 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382TPZX)
vs
LG 592 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GR H812HLHM)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Refrigerator Type
Top Freezer Refrigerator
Top Mount
Capacity
343 L
592 L
Compressor Type
Smart Inverter Compressor
Smart Inverter Compressor
Power Consumption
100 W
382 W
Defrosting Type
Frost Free
Frost Free
Door Type
Double Door
Double Door
general
Brand
LG
LG
Model
343 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T382TPZX)
592 L Frost Free Double Door 1 Star Refrigerator (GR H812HLHM)
Release date
April 6, 2023
March 14, 2023
Model Name
GL T382TPZX
GR H812HLHM
Door Type
Refrigerator Type
Top Freezer Refrigerator
Top Mount
Defrosting Type
Compressor Type
Capacity
343 L
592 L
Colours
Shiny Steel
Platinum Silver
Number of Doors
2
Star Rating
3 Star
1 Star
Coolpad
No
No
Toughened Glass
Yes
Yes
Built-in Stabilizer
Dimensions (mm)
172.00 x 60.00 x 0.00
190.40 x 91.40 x 0.00
Depth
71 cm
76 cm
Weight
61 kg
88 kg
performance features
Express Freezing
Moisture Control
Convertible Refrigerator
Temperature Control
E Micom
power features
Power Consumption
100 W
382 W
Power Requirement
AC 220-240V, 50Hz
AC 220-240V, 50Hz