Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV 40R352F) vs LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
vs
LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
42.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
944 mm x 566 mm x 40 mm
959 x 570 x 56.2
OS
Linux
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Sony
LG
Model
40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Model Name
KLV-40R352F
42LF553A
Display Size
40 inch
42 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
944 mm x 566 mm x 40 mm
959 x 570 x 56.2
Weight (without stand)
6.5 Kg
9.2Kg
Width x Height x Depth (with stand)
944 mm x 623 mm x 268 mm
959 x 611 x 218
Weight (with stand)
6.9 Kg
9.5Kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
Component Input (Y, Pb, Pr + Audio): 1 (Rear) (Composite / Component Common)
Headphone Jack
Yes
Audio Out
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
2.0Ch Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
10 W
20W
Supported Audio Formats
DolbyAト Digital
power features
Power Consumption
51 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W