LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900) comparison
| key specs |
| Display | 43.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | Plasma |
| Dimensions | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm | - |
| Smart TV | No | No |
| Resolution Standard | Full-HD | HD-Ready |
| general |
| Brand | LG | Samsung |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A) | 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900) |
| Model Name | 43LH516A | 43F4900 |
| Display Size | 43 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | Plasma |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | No | No |
| Curve TV | No | - |
| Launch Year | 2016 | - |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1366x768 |
| 3D | - | Yes |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm | - |
| Weight (without stand) | 8.1 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm | - |
| Weight (with stand) | 8.4 kg | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 1 | 2 |
| No of USB Port | 1 | 1 |
| Built In Wi-Fi | No | - |
| Headphone Jack | 1 Rear RCA Analog Output | - |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | Down Firing + Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | 10 Watts x 2 (RMS) |
| power features |
| Power Consumption | 80 W, 0.3 W (Standby) | Max: 192 Watts, Stand By: Under 0.3 Watt, Energy Saving Mode: 84 Watts |