TCL 65 inch 4K HDR LED TV (65P725) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
TCL 65-inch 4K HDR LED TV (65P725)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
general
Brand
TCL
LG
Model
65-inch 4K HDR LED TV (65P725)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Release date
March 1, 2021
Model Name
65P725
49UK7500PTA
Display Size
65 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
P725
Launch Year
2021
Color
Silver
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 11
Operating System
Android
WebOS
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Wi-Fi Type
802.11ac
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
24W
20 W
Supported Audio Formats
Dolby Atmos, DTS
dimensions
Weight (without stand)
17.2kg
13 kg
Weight (with stand)
17.3kg
14.5 kg
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
video features
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,Dolby Vision
Supported Video Formats
mpeg
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)