Worldtech 7 Inch LED TV (WT TFT777U) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Worldtech 7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
7.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
OS
WebOS
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
general
Brand
Worldtech
LG
Model
7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Model Name
WT-TFT777U
49UK7500PTA
Display Size
7 inch
49 inch
Screen Type
Color
Multi-color
Silver
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Resolution (pixels)
3840x2160
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
connectivity features
Analog Audio Input
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
14.5 kg
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)