Sony 55 Inch LED Full HD TV (KDL 55W800D) vs LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Sony 55 Inch LED Full HD TV (KDL-55W800D)
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
123 x 71.5 x 6.1 cm
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Resolution Standard
Full-HD
4K
OS
WebOS
Smart TV
Yes
general
Brand
Sony
LG
Model
55 Inch LED Full HD TV (KDL-55W800D)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Model Name
KDL-55W800D
65SK8500PTA
Display Size
55 inch
65 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Full-HD
4K
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2018
Resolution (pixels)
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
123 x 71.5 x 6.1 cm
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Weight (without stand)
17
26.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
123 x 75.3 x 20.7 cm
1456 mm x 903 mm x 318.7 mm
Weight (with stand)
18.2 kg
28.1 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Audio Out
Composite In (Audio Video Cable)
Ethernet (RJ45)
1
power features
Power Consumption
104W
0.3 W (Standby)
audio features
Speaker Type
2
Sound Technology
Bass Reflex Speaker Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse S-Force Front Surround S-Master
Speaker Output RMS
20W
20 W