Sony 75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD 75X9400D) vs LG 65 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (65EC970T)
Sony 75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-75X9400D)
vs
LG 65 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (65EC970T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
OLED
Resolution Standard
4K
4K
Dimensions
25.7 x 144.7 x 88
Smart TV
Yes
general
Brand
Sony
LG
Model
75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-75X9400D)
65 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (65EC970T)
Model Name
KD-75X9400D
65EC970T
Display Size
75 inch
65 inch
Screen Type
LED
OLED
Color
Black
Black
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
3D
Yes
Smart TV
Curve TV
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Direct
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Audio Out
7.5W+7.5W+7.5W+7.5W
RF Connectivity Input
1
PC Audio In
Composite In (Audio Video Cable)
1
dimensions
Stand Features
Approx. 550 mm
Width x Height x Depth (without stand)
25.7 x 144.7 x 88
Weight (without stand)
24.1KG
video features
Aspect Ratio
16:09
smart tv features
Screen Mirroring
audio features
Number of Speakers
4.0 Ch Speaker
Speaker Output RMS
40W
Supported Audio Formats
AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
remote control features
Touch Remote
No
RF Capable
power features
Power Consumption
0.3 W