LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA) vs Worldtech 7 Inch LED TV (WT TFT777U)
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
vs
Worldtech 7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
7.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Resolution Standard
4K
OS
WebOS
Smart TV
Yes
general
Brand
LG
Worldtech
Model
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
Model Name
75SM9400PTA
WT-TFT777U
Display Size
75 inch
7 inch
Screen Type
Color
Black
Multi-color
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Width x Height x Depth (with stand)
167.7cm x 103.7cm x 38.4cm
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
4
Speaker Output RMS
40W
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)