Xiaomi Mi TV EA70 2022 vs LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Xiaomi Mi TV EA70 2022
vs
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Mi TV EA70 2022
key specs
Display
70.00-inch
75.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
general
Brand
Xiaomi
LG
Model
Mi TV EA70 2022
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
Release date
December 27, 2021
Model Name
75SM9400PTA
Display Size
70 inch
75 inch
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Screen Type
LED
Launch Year
2019
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
1.5GB
2GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Operating System
Android Based
WebOS
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Screen Mirroring
App Store Type
LG Content Store
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Ethernet (RJ45)
1
Built In Wi-Fi
video features
Brightness
300
View Angle
176
Refresh Rate (Hz)
60
Aspect Ratio
16:09
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
DTS-HD
Speaker Output RMS
10
40W
dimensions
Weight (without stand)
19.1
Weight (with stand)
19.5
Stand Material
Metal
Width x Height x Depth (without stand)
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
Width x Height x Depth (with stand)
167.7cm x 103.7cm x 38.4cm
remote control features
Voice Remote
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)