Lloyd 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L50U1W0IV) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Lloyd 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L50U1W0IV)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1461 mm x 903 mm x 264 mm
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
general
Brand
Lloyd
TCL
Model
50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L50U1W0IV)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
L50U1W0IV
55P2US
Display Size
50 inch
55 inch
Screen Type
Color
Silver
Gold
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1461 mm x 903 mm x 264 mm
Weight (with stand)
Gross Weight: 16.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
smart tv features
Number of Cores
dual-core
Processor
Dual Core
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
video features
Brightness
350 nits
Contrast Ratio
Dynamic (Static)
View Angle
176 Degree
Refresh Rate (Hz)
100
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
32 W
16 W
power features
Power Consumption
238 W, 0.5 W (Standby)
130 W, 0.3 W (Standby)