Samsung 43 Inch LED Full HD Smart TV (UA43T5410AKXXL) vs Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
Samsung 43 Inch LED Full HD Smart TV (UA43T5410AKXXL)
vs
Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
Highlight Differences
Mi 43 Inch Ultra HD TV (4X)
key specs
Display
43.00-inch
43.00-inch
Resolution Standard
Full-HD
4K
OS
Tizen
Android Based
Dimensions
970mm x 569mm x 214mm
Samsung
Mi
Model
43 Inch LED Full HD Smart TV (UA43T5410AKXXL)
43 Inch Ultra HD TV (4X)
Model Name
UA43T5410AKXXL
4X
Display Size
43 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Resolution Standard
Full-HD
4K
Smart TV
Series
5
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
September 17, 2019
1
Wi-Fi Supported
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Speaker Output RMS
20
dimensions
Weight (without stand)
6.2 kg
7.07KG
Weight (with stand)
6.4 kg
7.13KG
Width x Height x Depth (without stand)
970mm x 569mm x 214mm
Width x Height x Depth (with stand)
970mm x 613mm x 214mm
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Android Based
Screen Mirroring
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A53
Graphic Processor
Mali-450 MP3
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Hotstar
Operating System Present
PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie
App Store Type
Google Play
power features
Power Consumption
105W