Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24) vs Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD A)
Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
vs
Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD-A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
20.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Smart TV
No
general
Brand
Hyundai
Micromax
Model
24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD-A)
Model Name
HY2498HHZ24
20B22HD-A
Display Size
24 inch
20 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
Smart TV
No
Launch Year
2014
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Digital Audio Output
Yes
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Composite In (Audio Video Cable)
dimensions
Weight (without stand)
4000
3.7 kg
Width x Height x Depth (without stand)
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Width x Height x Depth (with stand)
532 mm x 376 mm x 186.2 mm
video features
Contrast Ratio
Others
300000:1 (Static)
Supported Video Formats
HDTV
Brightness
200 cd/mA,A2
Picture Engine
AVEA Engine
Aspect Ratio
audio features
Number of Speakers
2.0 Ch Speaker
Sound Technology
SRS Sound System
Speaker Output RMS
20 W
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
30 W, 1 W (Standby)