Sony 32 Inch LED Full HD TV (KLV-32W672E) vs Micromax 40 Inch LED Full HD TV (40CANVAS-S) comparison
| key specs |
| Display | 32.00-inch | 40.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 731 mm x 442 mm x 70 mm | 908 mm x 540.5 mm x 72 mm |
| OS | Linux | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| general |
| Brand | Sony | Micromax |
| Model | 32 Inch LED Full HD TV (KLV-32W672E) | 40 Inch LED Full HD TV (40CANVAS-S) |
| Model Name | KLV-32W672E | 40CANVAS-S |
| Display Size | 32 inch | 40 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2017 | 2016 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 731 mm x 442 mm x 70 mm | 908 mm x 540.5 mm x 72 mm |
| Weight (without stand) | 6.3 kg | 7 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 731 mm x 490 mm x 187 mm | 908 mm x 585 mm x 252 mm |
| Weight (with stand) | - | 7.1 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Audio Out | 1 Side Hybrid with Headphone Out, Audio Out and Subwoofer Out | - |
| RF Connectivity Input | 1 (Bottom) | - |
| Component In (RGB Cable) | 1 (Rear Hybrid) | - |
| audio features |
| Number of Speakers | 3 | 2 |
| Speaker Type | Front: Open Baffle Speaker, Sub Woofer: Bass Reflex Speaker | - |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround | - |
| Speaker Output RMS | 30 W | 24 W |
| Supported Audio Formats | - | MP3, WMA, AAC, M4A |
| power features |
| Power Consumption | 78 W, 0.5 W (Standby) | 70 W, 0.5 W (Standby) |
| remote control features |
| Touch Remote | No | No |
| RF Capable | Yes | - |
| video features |
| Picture Engine | X-Reality | - |
| Picture in Picture (PIP) | Yes | - |
| View Angle | 178 Degree | 178 degree |
| Aspect Ratio | 16:09 | 1 |
| Refresh Rate (Hz) | 50 | 60 |
| Brightness | - | 250 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | - | 125 Static |
| Supported Video Formats | - | MPEG 1 / 2 / 4, H.263 / H.264, MPG, MOV, MKV, MP4 |
| smart tv features |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Operating System Present | Yes | - |
| Operating System | Linux | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| Number of Cores | - | quad-core |
| Processor | - | MSD 628 Quad Core A7 Cortex 1 GHz |