Micromax 40 Inch LED Full HD TV (40R7227FHD) vs Intex 32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
Micromax 40 Inch LED Full HD TV (40R7227FHD)
vs
Intex 32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
90cm x 56.5cm x 53.5cm
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
general
Brand
Micromax
Intex
Model
40 Inch LED Full HD TV (40R7227FHD)
32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
Model Name
40R7227FHD
INT3213
Display Size
40 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Launch Year
2017
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Smart TV
No
Curve TV
Resolution Standard
HD-Ready
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
90cm x 56.5cm x 53.5cm
Weight (without stand)
6.72Kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Audio Out
Surround
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
Box Speakers
Supported Audio Formats
mp3
Speaker Output RMS
10 W
power features
Power Consumption
60Hz
36 W, 1 W (Standby)