| Model | TV Q1 Pro | 49 Inch LED Full HD TV (49LH600T) | ||
| Release date | September 26, 2019 | - | ||
| Model Name | OnePlus TV | 49LH600T | ||
| Display Size | 55 inch | 49 inch | ||
| Screen Type | QLED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| 3D | No | - | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Curve TV | No | No | ||
| Series | OnePlus TV Q1 | - | ||
| Launch Year | 2019 | 2016 | ||
| Resolution Standard | 4K | Full-HD | ||
| Resolution (pixels) | - | 1920x1080 | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1223.7 x 707 x 61.3mm | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm | ||
| Weight (without stand) | 22.2kg | 11.84 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1223.7 x 795 x 207.5mm | 1107 mm x 702 mm x 216 mm | ||
| Weight (with stand) | 24.2kg | 12.1 kg | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Gamma Magic Colour | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | No | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 9.0 | - | ||
| Operating System | Android Based | WebOS | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| RAM | 3GB | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | 3 | ||
| No of USB Port | 3 | 2 | ||
| Wi-Fi Type | 802.11 a/b/g/n/ac | Wi-Fi Direct | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 | ||
| NFC Support | No | - | ||
| Headphone Jack | - | 1 Rear | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 8 | 2 | ||
| Speaker Output RMS | 50 W | 20 W | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder | ||
| Surround Sound | - | Virtual Surround Plus | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 165 W | 30 W, 0.3 W (Standby) | ||