Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN) vs Mi 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L55M5 AN)
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
vs
Mi 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L55M5-AN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Dimensions
1232.1 mm x 730.6 mm x 48 mm
OS
Android
general
Brand
Onida
Mi
Model
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (L55M5-AN)
Model Name
LEO32AFWIN
L55M5-AN
Display Size
32 inch
55 inch
Screen Type
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Color
Grey
3D
Curve TV
Series
4 Pro
Launch Year
2018
connectivity features
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
No of HDMI Port
3
Ethernet (RJ45)
1
NFC Support
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
video features
Contrast Ratio
3000000:1 (Dynamic)
6000:01:00 (Static)
Picture Engine
SRVe
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
VP9, H265, H264, Real, MPEG1/2/4, WMV, VC-1, AVS
Refresh Rate (Hz)
60
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1232.1 mm x 730.6 mm x 48 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1232.1 mm x 791.7 mm x 216.5 mm
Weight (with stand)
Minimum Depth: 4.9 mm
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Amlogic Quad Core
Graphic Processor
Mali-T830 MP2 Graphics
Supported App - Youtube
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing
Sound Technology
Dolby
Speaker Output RMS
16 W
power features
Power Consumption
155 W, 0.5 W (Standby)