Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL) vs OnePlus 40 inch Y Series Full HD Android TV (40Y1)
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
vs
OnePlus 40-inch Y-Series Full-HD Android TV (40Y1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
892x86x513mm
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
OS
Tizen
Android Based
Smart TV
Brand
Samsung
OnePlus
Model
32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
40-inch Y-Series Full-HD Android TV (40Y1)
Model Name
UA32T4410AKLXL
40Y1
Display Size
32 inch
40 inch
Screen Type
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Smart TV
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
55
Release date
May 24, 2021
3D
No
Curve TV
No
Series
OnePlus TV Y-series
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
892x86x513mm
Weight (without stand)
4 kg
5.1
Width x Height x Depth (with stand)
127.0 mm x 150.5 mm x 74.1 mm
Weight (with stand)
4 kg
Stand Type
Mini ARC
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Single Band (2.4 GHz)
2.4GHz
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
2.4GHz
Headphone Jack
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2CH
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Surround Sound
Sound Output (RMS)
Speaker Output RMS
20 W
20W