Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
vs
Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
OS
Tizen
Smart TV
No
Resolution Standard
Full-HD
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Model Name
UA55CU8000KLXL
43K5100
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
Smart TV
No
Curve TV
Resolution Standard
Full-HD
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
Weight (without stand)
14.7 kg
8.8 kg
Weight (with stand)
15 kg
8.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
963.9 mm x 666.6 mm x 182.1 mm
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Yes
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20
20 W
Speaker Type
2.0 Channel Full Range Speaker + Tweeter
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
smart tv features
Processor
Crystal Processor 4K
RAM
8GB
Supported App - Youtube
Yes
Supported App - Netflix
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Screen Mirroring
video features
Refresh Rate (Hz)
50
Contrast Ratio
Mega Dynamic
Picture Engine
Hyper Real
power features
Power Consumption
100 W, 0.3 W (Standby)