Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH18XAF) vs Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH18XAF)
vs
Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH18XAF)
43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Model Name
SNX50FH18XAF
43K5100
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Analog Audio Input
Composite In (Audio Video Cable)
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Supported Audio Formats
Number of Speakers
Speaker Type
2.0 Channel Full Range Speaker + Tweeter
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Speaker Output RMS
20 W
video features
Supported Video Formats
1920 x 1080 Pixels
Contrast Ratio
Mega Dynamic
Picture Engine
Hyper Real
Refresh Rate (Hz)
60
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
Weight (without stand)
8.8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
963.9 mm x 666.6 mm x 182.1 mm
Weight (with stand)
8.9 kg
power features
Power Consumption
100 W, 0.3 W (Standby)