Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100) vs LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
vs
LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
42.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
959 x 570 x 56.2
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Samsung
LG
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Model Name
43NU7100
42LF553A
Display Size
43 inch
42 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Series 7
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
959 x 570 x 56.2
Width x Height x Depth (with stand)
970.2 mm x 636.3 mm x 210.3 mm
959 x 611 x 218
Weight (without stand)
9.2Kg
Weight (with stand)
9.5Kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Audio Out
1
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Component Input (Y, Pb, Pr + Audio): 1 (Rear) (Composite / Component Common)
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
2.0Ch Speaker
Speaker Output RMS
20 W
20W
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
power features
Power Consumption
110 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W