Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900) comparison
Compare Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Compare Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900)
key specs
Display40.00-inch43.00-inch
Screen TypeLEDPlasma
Dimensions944 mm x 566 mm x 40 mm-
OSLinux-
Smart TVNoNo
Resolution StandardFull-HDHD-Ready
general
BrandSonySamsung
Model40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)43 Inch PLASMA HD Ready TV (43F4900)
Model NameKLV-40R352F43F4900
Display Size40 inch43 inch
Screen TypeLEDPlasma
ColorBlackBlack
3DNoYes
Smart TVNoNo
Curve TVNo-
Launch Year2018-
Resolution (pixels)1920x10801366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)944 mm x 566 mm x 40 mm-
Weight (without stand)6.5 Kg-
Width x Height x Depth (with stand)944 mm x 623 mm x 268 mm-
Weight (with stand)6.9 Kg-
connectivity features
No of HDMI Port22
No of USB Port11
Wi-Fi TypeBuilt-in Wi-Fi-
Built In Wi-FiNo-
Ethernet (RJ45)1-
Analog Audio InputYesYes
Component In (RGB Cable)1 (Rear Hybrid)-
audio features
Number of Speakers2Down Firing + Full Range
Sound TechnologyDolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse-
Speaker Output RMS10 W10 Watts x 2 (RMS)
Supported Audio FormatsDolbyAト Digital-
power features
Power Consumption51 W, 0.5 W (Standby)Max: 192 Watts, Stand By: Under 0.3 Watt, Energy Saving Mode: 84 Watts