Samsung 49 Inch LED Full HD TV (UA49M5570) vs Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
Samsung 49 Inch LED Full HD TV (UA49M5570)
vs
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Samsung
Onida
Model
49 Inch LED Full HD TV (UA49M5570)
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
Model Name
UA49M5570
LEO32AFWIN
Display Size
49 inch
32 inch
Screen Type
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
13.18 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
Weight (with stand)
15.3 kg
Stand Type
Square
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Yes
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)