Samsung 49 Inch LED Full HD TV (UA49M5570) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Samsung 49 Inch LED Full HD TV (UA49M5570)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
55.00-inch
Dimensions
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
Samsung
TCL
Model
49 Inch LED Full HD TV (UA49M5570)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
UA49M5570
55P2US
Display Size
49 inch
55 inch
Screen Type
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Color
Gold
3D
Curve TV
Launch Year
2017
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
13.18 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
Weight (with stand)
15.3 kg
Stand Type
Square
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Built In Wi-Fi
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Speaker Output RMS
20 W
16 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
130 W, 0.3 W (Standby)