Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000) vs Sony 55 Inch LED Full HD TV (KDL 55W800D)
Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
vs
Sony 55 Inch LED Full HD TV (KDL-55W800D)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
123 x 71.5 x 6.1 cm
OS
Tizen
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Samsung
Sony
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
55 Inch LED Full HD TV (KDL-55W800D)
Model Name
49NU8000
KDL-55W800D
Display Size
49 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Series 8
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
123 x 71.5 x 6.1 cm
Width x Height x Depth (with stand)
1091.6 mm x 711 mm x 299.7 mm
123 x 75.3 x 20.7 cm
Weight (without stand)
17
Weight (with stand)
18.2 kg
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad-Core
Operating System
Tizen
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Audio Out
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.1CH
Speaker Output RMS
40 W
20W
Sound Technology
Bass Reflex Speaker Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse S-Force Front Surround S-Master
Supported Audio Formats
Multiple Formats
power features
Power Consumption
130 W, 0.5 W (Standby)
104W