Haier 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H65M80FUX)
vs
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
QLED
Dimensions
144.6 cm x 83.6 cm x 7.5 cm
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Tizen
Smart TV
Brand
Haier
Samsung
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H65M80FUX)
55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
Model Name
H65M80FUX
QA55LS03RAKXXL
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
LED
QLED
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
3D
No
Curve TV
No
Series
The Frame
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
144.6 cm x 83.6 cm x 7.5 cm
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
Weight (without stand)
15.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
144.6 cm x 87.6 cm x 29 cm
123.5cm x 75.07cm x 20cm
Weight (with stand)
16.4 kg
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
video features
Brightness
2740.8 Lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
audio features
Number of Speakers
3
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
40W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
power features
Power Consumption
300.03 W, 0.5 W (Standby)
155W, 0.5W (Standby)