vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
915mm x 540mm x 95mm
898 x 220 x 540
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
HD-Ready
general
Brand
Sansui
Sansui
Model
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Model Name
SNS40FB24CAF
Display Size
40 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Pro View
Launch Year
2019
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
915mm x 540mm x 95mm
898 x 220 x 540
Weight (without stand)
6.34kg
Width x Height x Depth (with stand)
915mm x 590mm x 230mm
Weight (with stand)
6.4kg
Stand Type
Table Top
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad Core
Graphic Processor
Penta Core Mali-450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
video features
Brightness
320 nits
Contrast Ratio
3000:1 (Static)
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
Box
Sound Technology
Immersive High Quality Sound
Surround Sound
Speaker Output RMS
20W
20 W
power features
Power Consumption
85W, 0.5W (Standby)
100 W, 0.5 W (Standby)