Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) vs TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900) comparison
Compare Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Compare TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900)
key specs
Display40.00-inch43.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions944 mm x 566 mm x 40 mm-
OSLinux-
Smart TVNoNo
Resolution StandardFull-HDFull-HD
general
BrandSonyTCL
Model40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)43 Inch LED Full HD TV (L43D2900)
Model NameKLV-40R352FL43D2900
Display Size40 inch43 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
3DNoNo
Smart TVNoNo
Curve TVNoNo
Launch Year20182017
Resolution (pixels)1920x10801920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)944 mm x 566 mm x 40 mm-
Weight (without stand)6.5 Kg-
Width x Height x Depth (with stand)944 mm x 623 mm x 268 mm113.3 cm x 14.4 cm x 66.6 cm
Weight (with stand)6.9 Kg-
connectivity features
No of HDMI Port22
No of USB Port12
Wi-Fi TypeBuilt-in Wi-Fi-
Built In Wi-FiNoNo
Ethernet (RJ45)1-
Analog Audio InputYes-
RF Connectivity Input1 (Bottom)-
Component In (RGB Cable)1 (Rear Hybrid)-
audio features
Number of Speakers22
Sound TechnologyDolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse-
Speaker Output RMS10 W16 W
Supported Audio FormatsDolbyAト Digital-
power features
Power Consumption51 W, 0.5 W (Standby)95 W, 0.3 W (Standby)