Sony 50 Inch LED Full HD TV (KLV 50W662F) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Sony 50 Inch LED Full HD TV (KLV-50W662F)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
55.00-inch
Dimensions
1130 mm x 660 mm x 68 mm
OS
Linux
Resolution Standard
Full-HD
4K
Sony
TCL
Model
50 Inch LED Full HD TV (KLV-50W662F)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
KLV-50W662F
55P2US
Display Size
50 inch
55 inch
Black
Gold
3D
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1130 mm x 660 mm x 68 mm
Weight (without stand)
11 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1130 mm x 717 mm x 268 mm
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
Weight (with stand)
17.4 kg
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Audio/Headphone Outputs: 1 Side Hybrid with Headphone and Subwoofer Out
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
Number of Speakers
Speaker Type
Open Baffle Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, Dolby AC - 4, DTS Digital Surround
Surround Sound
S-Force Front Surround
Speaker Output RMS
10 W
16 W
power features
Power Consumption
117 W, 0.5 W (Standby)
130 W, 0.3 W (Standby)