Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 65X9500E) vs Worldtech 7 Inch LED TV (WT TFT777U)
Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9500E)
vs
Worldtech 7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
7.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1592 mm x 838 mm x 127 mm
Resolution Standard
4K
Smart TV
Yes
general
Brand
Sony
Worldtech
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9500E)
7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
Model Name
KD-65X9500E
WT-TFT777U
Display Size
65 inch
7 inch
Screen Type
Color
Black
Multi-color
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
BRAVIA X9500E Series
Launch Year
2017
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1592 mm x 838 mm x 127 mm
Weight (without stand)
43.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1592 mm x 913 mm x 295 mm
Weight (with stand)
11.3 kg
Stand Type
Table Top
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
1 Bottom
Component In (RGB Cable)
Component Video Y/Pb/Pr Input: 1 Side Hybrid with Composite
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
5
Speaker Type
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Surround Sound
S-force Pro Front Surround
Speaker Output RMS
60 W
remote control features
Touch Remote
RF Capable
smart tv features
Processor
Picture Processor: 4K HDR Processor X1 Extreme
Storage Capacity
16GB
power features
Power Consumption
120 W, 0.5 W (Standby)