Sony 75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD 75X9400D) vs Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65F9000)
Sony 75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-75X9400D)
vs
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65F9000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
Dimensions
1462.3 mm x 837.8 mm x 40.7 mm
Smart TV
Yes
general
Brand
Sony
Samsung
Model
75 Inch LCD Ultra HD (4K) TV (KD-75X9400D)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65F9000)
Model Name
KD-75X9400D
65F9000
Display Size
75 inch
65 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution Standard
Smart TV
Yes
Launch Year
2013
Resolution (pixels)
3840x2160
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Audio Out
7.5W+7.5W+7.5W+7.5W
RF Connectivity Input
1
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
Component In (RGB Cable)
dimensions
Stand Features
Approx. 550 mm
Width x Height x Depth (without stand)
1462.3 mm x 837.8 mm x 40.7 mm
Weight (without stand)
32.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1462.3 mm x 874.7 mm x 330.3 mm
Weight (with stand)
34.2 kg
Stand Type
Arc
video features
Aspect Ratio
16:09
Picture Engine
3D Hyper Real Engine
smart tv features
Screen Mirroring
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
70 W
power features
Power Consumption
283 W, 0.5 W (Standby)