TCL 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43P65US) vs Kodak 50 inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
TCL 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43P65US)
vs
Kodak 50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
977mm x 574.2mm x 92mm
OS
Linux
Android
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
general
Brand
TCL
Kodak
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43P65US)
50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
Model Name
43P65US
50CA7077
Display Size
43 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Smart TV
Series
P65 series
CA series
Launch Year
2018
Resolution Standard
Release date
March 1, 2020
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
977mm x 574.2mm x 92mm
Weight (without stand)
7.4kg
Width x Height x Depth (with stand)
977mm x 619.3mm x 196.1mm
Weight (with stand)
7.6kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20W
30W
power features
Power Consumption
75W