TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Model Name
55P2US
32ES6200
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
Color
Gold
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
16 W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
SRS TheaterSound HD
power features
Power Consumption
130 W, 0.3 W (Standby)
46 W, 0.3 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
dimensions
Width x Height x Depth (with stand)
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Width x Height x Depth (without stand)
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm