TCL 55 Inch QD Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Model Name
55C6K
32ES6200
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
C6K
Launch Year
2025
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
6.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Weight (with stand)
12.4 kg
7.4 kg
Stand Type
Quad
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
power features
Power Consumption
220
46 W, 0.3 W (Standby)
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
SRS TheaterSound HD
Speaker Output RMS
40
20 W