TCL P745 vs Panasonic 65 Inch LED Full HD TV (TH 65C300DX)
TCL P745
vs
Panasonic 65 Inch LED Full HD TV (TH-65C300DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Display
65.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
146.7 x 7.05 x 85.1 cm
Smart TV
No
general
Brand
TCL
Panasonic
Model
P745
65 Inch LED Full HD TV (TH-65C300DX)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
TH-65C300DX
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
Full-HD
Display Size
65 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Curve TV
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
Wi-Fi Supported
Yes
No of USB Port
2
Ethernet (RJ45)
PC Audio In
Yes
Headphone Jack
Digital Audio Output
Component In (RGB Cable)
1
Composite In (Audio Video Cable)
1
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
0.2 W
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Sound Technology
Number of Speakers
2.0Ch Speaker
Speaker Output RMS
20W
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
View Angle
176A Degree/176A Degree
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
146.7 x 7.05 x 85.1 cm
Weight (without stand)
31.4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
146.7 x 29.2 x 89.9 cm
Weight (with stand)
32.9 kg
power features
Power Consumption
124 W