TCL P745 vs Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49MU6470)
TCL P745
vs
Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49MU6470)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Display
49.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
1099.4 mm x 638.7 mm x 54.8 mm
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
Samsung
Model
P745
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49MU6470)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
49MU6470
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Display Size
49 inch
Screen Type
LED
Color
Silver
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Series 6
Launch Year
2017
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
WiFi Direct
Wi-Fi Supported
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
RF In Terrestrial/Cable Input/Satellite Input: 1/1Common Use for Terrestrial/1
Component In (RGB Cable)
Component In Y/Pb/Pr: 1
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Quad-core
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
Tizen
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
RF Capable
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Number of Speakers
2 Speakers
Speaker Type
Down Firing with Bass Reflex
Speaker Output RMS
20 W
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1099.4 mm x 638.7 mm x 54.8 mm
Weight (without stand)
14 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1099.4 mm x 707.5 mm x 334.3 mm