TCL P745 vs Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49MU7000)
TCL P745
vs
Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49MU7000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Display
49.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
1090.3 mm x 634.1 mm x 55.3 mm
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
Samsung
Model
P745
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49MU7000)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
49MU7000
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Display Size
49 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Series 7
Launch Year
2017
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
Wi-Fi Direct
Wi-Fi Supported
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1/1Common Use for Terrestrial/0
Composite In (Audio Video Cable)
1 (Common Use for Component Y)
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Quad-core
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
Tizen
Number of Cores
quad-core
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
RF Capable
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.1 Channel Down Firing + Front Firing
Speaker Output RMS
40 W
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
Contrast Ratio
5000000:1 Static
Picture Engine
UHD Up-scaling
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1090.3 mm x 634.1 mm x 55.3 mm
Weight (without stand)
14.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1090.3 mm x 706.2 mm x 246.1 mm
Weight (with stand)
Package DimensionWxHxD: 1237.0 x 744.0 x 150.0 mm, Package Weight: 19.3 kg
Stand Type
A-shape Branch
power features
Power Consumption
140 W, 0.5 W (Standby)