TCL P745 vs Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA65RU8000KXXL)
TCL P745
vs
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA65RU8000KXXL)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Display
65.00-inch
Screen Type
LED
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
Samsung
Model
P745
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA65RU8000KXXL)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
UA65RU8000KXXL
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Display Size
65 inch
Screen Type
LED
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2019
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
Wi-Fi Supported
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
Tizen
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Screen Mirroring
remote control features
Smart Remote
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20W
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
power features
Power Consumption
195W, 0.5W (Standby)