TCL P745 vs Vu 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TL65C1CUS)
TCL P745
vs
Vu 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TL65C1CUS)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android
Display
65.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
1458 mm x 843.4 mm x 120.5 mm
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
Vu
Model
P745
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TL65C1CUS)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
TL65C1CUS
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Display Size
65 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2016
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
Wi-Fi Supported
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component or Y Pb Cb Pr Cr Input: 1
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
Android
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
No
RF Capable
Battery Type
AAA
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Number of Speakers
2
Surround Sound
Surround Sound
Speaker Output RMS
10 + 10 W
video features
Aspect Ratio
16:9
Zoom Function Settings 4:3 / 16:9 / Auto / Zoom 1 / Zoom 2
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
Brightness
450 cd/mA2
View Angle
178 Degree
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1458 mm x 843.4 mm x 120.5 mm
Weight (without stand)
28.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1458 mm x 913 mm x 340 mm
Weight (with stand)
Wall Mount Dimensions Horizontal / Vertical: 400 x 400
power features
Power Consumption
190 W, 1 W (Standby)