Videocon 55 Inch LED Full HD TV (VMD55FH0Z) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Videocon 55 Inch LED Full HD TV (VMD55FH0Z)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Dimensions
1241 mm x 730 mm x 62 mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
general
Brand
Videocon
Samsung
Model
55 Inch LED Full HD TV (VMD55FH0Z)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Model Name
VMD55FH0Z
43E490
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
Smart TV
Launch Year
2015
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Resolution (pixels)
1920x1080
1024x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1241 mm x 730 mm x 62 mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Weight (without stand)
13.5 kg
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1241 mm x 780 mm x 263 mm
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (with stand)
14.5 kg
18.2 kg
Stand Type
Square
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
PC Audio In
1
PC D-sub
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
DVD Compatibility YPbPr / YCbCr: 1
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Yes
Ethernet (RJ45)
Analog Audio Input
Yes
video features
Brightness
300 cd/mA2
Contrast Ratio
4000:01:00 Static
View Angle
160H/150V Degree
Refresh Rate (Hz)
60
Picture in Picture (PIP)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
remote control features
RF Capable
power features
Power Consumption
115 W, 0.3 W (Standby)