Vu GloLED 65 inch Ultra HD LED Android Smart TV (65GloLED) vs Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED)
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Dimensions
898 x 220 x 540
general
Brand
Vu
Sansui
Model
GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED)
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Release date
September 1, 2022
Model Name
65GloLED
SNS40FB24CAF
Display Size
65 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
GloLED
Launch Year
2022
Color
Black
Curve TV
video features
Brightness
400 nits
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,Dolby Vision
dimensions
Weight (without stand)
18.3kg
Width x Height x Depth (without stand)
898 x 220 x 540
smart tv features
Processor
AI Glo
Graphic Processor
Dual-core
RAM
2GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV with Google TV UI
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
audio features
Sound Technology
Built-in Subwoofer
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
connectivity features
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Analog Audio Input
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) vs Vu Cinema TV Action Series 50LX
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)