Worldtech 7 Inch LED TV (WT TFT777U) vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
Worldtech 7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
7.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
general
Brand
Worldtech
Sony
Model
7 Inch LED TV (WT-TFT777U)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Model Name
WT-TFT777U
KD-49X8500F
Display Size
7 inch
49 inch
Screen Type
Color
Multi-color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Android
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Resolution (pixels)
3840x2160
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
connectivity features
Analog Audio Input
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
power features
Power Consumption
145 W, 0.5 W (Standby)