Xiaomi TV X 2023 55 Inch vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Xiaomi TV X 2023 55-Inch
vs
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi TV X 2023 55-Inch
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1115.2x60x642
general
Brand
Xiaomi
Haier
Model
TV X 2023 55-Inch
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Release date
August 1, 2023
February 24, 2021
Model Name
TV X 2023
LE50K6600HQGA
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
Smart TV
Series
Smart TV X Series
K-series
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad A55 CPU
Graphic Processor
Mali G52 MP1
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Android 9.0
Operating System
Android
Android Based
App Store Type
Google Play
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11 a/b/g/n/ac
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45)
Ethernet
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Speaker Type
Stereo Speakers
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Audio , DTS-HD and DTS Virtual: X
Speaker Output RMS
30
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
160W
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Bluetooth
video features
Picture Engine
Vivid Picture Engine
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10, Dolby Vision, HLG
Aspect Ratio
16:9
dimensions
Stand Material
Metal
Width x Height x Depth (without stand)
1115.2x60x642
Weight (without stand)
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
11.2
Related Comparisons
Xiaomi TV X 2023 55-Inch vs OnePlus TV 55 Y1S Pro (55UD2A00)
Xiaomi TV X 2023 43-Inch vs Xiaomi TV X 2023 55-Inch
Xiaomi TV X 2023 50-Inch vs Xiaomi TV X 2023 55-Inch
Xiaomi TV X 2023 55-Inch vs Xiaomi Smart TV X 55-Inch
Xiaomi TV X 2023 55-Inch vs Xiaomi Smart TV 32A