| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19MWZE, White) | ₹ 51,990 |
LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19MWZE) price in India starts from ₹ 51,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19MWZE) is ₹ 51,990 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19MWZE) |
| Price in India | ₹51,990 |
| Model Name | RS-Q19MWZE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Compressor | Dual Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Al+ Dual Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| ISEER | 5.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 685.26 kWh |
| Operating Current | 5.3 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 653 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | 4 Way Swing, HD Filter with Anti-Virus Protection |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 6 in 1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On and Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Super Convertible 6 in 1 Cooling, AI Plus Convertible, Ez Clean Filter, Low Gas Detection, Auto Clean, Self Diagnosis, ADC Sensor, ThinQ (Wi-Fi), Voice Control with Amazon Alexa and Google Assistant |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging |
LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19MWZE)
₹51,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications