| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 2 Ton 3 Star Split AC (Aluminium Condensor, LSA6SP3D1, White) | ₹ 47,990 |
LG 2 Ton 3 Star Split AC (LSA6SP3D1) price in India starts from ₹ 47,990. The lowest price of LG 2 Ton 3 Star Split AC (LSA6SP3D1) is ₹ 47,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (LSA6SP3D1) |
| Price in India | ₹47,990 |
| Model Name | LSA6SP3D1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor Unit Weight | 47 kg |
| Indoor Noise Level | 40 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2000 W |
| Operating Current | 9.2 Amps |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Air Circulation | 585/1600 CFM (In/Out) |
| Other Filter Features | Dual protection filter, 3M Micro protection filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
LG 2 Ton 3 Star Split AC (LSA6SP3D1)
₹47,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM