| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 2 Ton 4 Star Inverter Window AC (RW-Q24WWYA, White) | ₹ 44,790 |
LG 2 Ton 4 Star Inverter Window AC (RW-Q24WWYA) price in India starts from ₹ 44,790. The lowest price of LG 2 Ton 4 Star Inverter Window AC (RW-Q24WWYA) is ₹ 44,790 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 2 Ton 4 Star Inverter Window AC (RW-Q24WWYA) |
| Price in India | ₹44,790 |
| Release date | 19th December 2022 |
| Model Name | RW-Q24WWYA |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Compressor | Dual Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | High, Mid, Low, Sleep Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 45 cm x 77.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 50 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151-200 sq.ft |
| ISEER | 3.47 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1384.94 kWh |
| Operating Current | 10.1 A |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 501 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter with Anti Virus Protection |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 4 in 1 Button, Timer, Sleep, Fan Speed, On and Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Smart ThinQ (Wi-Fi), Voice Control (Works with Alexa, Google Assistance), Convertible 4 in 1, Smart Diagnosis System, Clean Filter Indicator, Auto Restart (Memory), Low Gas Detection |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging |
LG 2 Ton 4 Star Inverter Window AC (RW-Q24WWYA)
₹44,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM